החינוך הגופני – לאן? (חיבור לדוגמה)

 "רבים נזכרים בשיעורי החינוך הגופני בבית הספר ברגשות מעורבים. הספורטאים שבחבורה זכו לאהדתו הגלוייה של המורה, אבל האחרים, שנותרו מאחור סמוקי לחיים וקצרי נשימה, הבינו שכדאי להם להשקיע מאמץ בתחומים שבהם יצליחו יותר… החינוך הגופני בישראל לא הצליח ללמד את כלל התלמידים לאהוב את הספורט ואת התנועה"
(מדברי פרופ' הלל רסקין, הארץ, יולי 1997)

* כתוב מאמר ובו תציג את חשיבות החינוך הגופני. במאמרך תאר את מצב החינוך הגופני בבתי הספר, עמוד על הבעיות בתחום זה, והצע דרכים לשיפור.

–     –     –

   החינוך הגופני בישראל נתפס בקרב הצעירים כדבר שולי ומפריע. רבים רואים בשיעורי הספורט טרחה מיותרת שניתן להסתדר גם בלעדיה, עם זאת ישנם צעירים רבים שמעוניינים בחינוך הגופני. חשיבות החינוך הגופני ותרומתו לאדם היא גדולה וישנם כאלה שאינם מודעים ליתרונותיו הרבים של המקצוע.
השאלה הנשאלת היא כיצד מתנהל משרד החינוך והאם הוא לוקח ברצינות את שיעורי החינוך הגופני?

   באופן עקרוני, הספורט לא נתפס לדבר חשוב והכרחי. משרד החינוך מוסיף גם הוא בעקיפין לתפיסה זו ומתייחס אליה בהתאם, מתקני הספורט הקיימים בבתי הספר ובכלל הם תעודת עניות, למי שמעוניין להשקיע בתחום הספורט ולהתקדם בעזרתו. החינוך הגופני, מלבד היותו השגי שיכול להביא כבוד רב לאדם באופן אישי ולמדינה שבה הוא נמצא מקנה ערכים מיוחדים לאדם בהיותו אדם, דבר המלמד אותנו יותר על היחסים שבין אדם לחברו.

   ניתן להבין על התפיסה המזלזלת של משרד החינוך בישראל על החינוך הגופני בכך שמקציבים לתחום זה אחוז מזערי במערכת השעות השבועית של בית הספר, כשעתיים שבועיות, כאשר תלמיד לומד בממוצע כ-30 שעות שבועיות.
מכאן שהמודעות לספורט בקרב האוכלוסייה בבית הספר נמוכה מאוד והיא נתפסת כדבר סתמי, שולי ומפריע. האוכלוסייה הצעירה א מבינה את היתרונות שניתן לרכוש באמצעות החינוך הגופני.

   יתרון חשוב נוסף של הספורט הוא בתחום הבריאותי. הספורט מקנה חסינות גופנית, מחזק את הלב והשרירים ואף מביא לחיים ארוכים יותר. הוכח שאדם העוסק בספורט חשוף פחות למחלות מאשר אדם שלא עוסק בספורט, בעיקר מחלות לב. יתר על כן, אדם שמתאמן באופן קבוע, נראה יותר טוב ומרגיש יותר טוב. כמו כן, הספורט מהווה פתרון לבעיה שהולכת ותופסת תאוצה בימינו – תופעת ההשמנה, בזכות הספורט ניתן לשמור על מאזן קלוריות תקין ולשמור על גזרה חטובה.

   הפתרון לבעיית החינוך הגופני, לפי דעתי, היא העלאת המודעות ליתרונותיו הרבים של המקצוע. משרד החינוך בישראל מוכרח לעורר שינוי בקרב הנוער ולעודד אותו לעסוק בספורט. יהיה ניתן לעשות זאת ע"י הגברת שיעורי הספורט המערכת השבועית של בית הספר, שיפור מתקני הספורט, עריכת טורנירים ותחרויות בענפי ספורט מגוונים, איתור וקידום ספורטאים נבחרים בענפים מסויימים להשגים גבוהים יותר. עם זאת, השינוי חייב לבוא מגיל צעיר כבר בבית הספר היסודי, מערכת החינוך צריכה לעשות איזשהו שינוי מערך טוטאלי כדי שהילדים יאהבו להגיע לשיעורי הספורט.

   לסיכום, משרד החינוך חייב לתת את הדעת ולהתייחס לשיעורי החינוך הגופני כאל מקצוע לכל דבר, כיוון שגם בשיעורים אלה נלמדים דברים לא מבוטלים על בריאות האדם, הכושר הגופני שלו, קצה גבול היכולת שלו והסיבולת שלו, כמו גם על ערכים נוספים חשובים לא פחות. השינוי שייעשה יהפוך את חיינו, כפי שהוכח מדעית, לחיים בריאים ונעימים יותר.

   שיעורי החינוך הגופני במסגרת בית הספר טעונים שיפור גדול, אך אני כולי תקווה שמערכת החינוך תגבש עמדה בנושא ותתן את הדעת לגבי התלמידים שאכן מעוניינים לעסוק בספורט. אהיה חייב לציין כי מתרחש שינוי לא קטן בענף הספורט והעתיד בנושא זה נראה ורוד יותר מבהווה. הפעילות הבלתי פוסקת של מפעל הפיס למען מתקני הספורט ראוייה לשבח, כמו גם השינוי שחל בבתי הספר עם הקמת מגמות הספורט. בסה"כ הספורט הוא חיובי וחיוני לאדם ומי שיפנה זמן לעסוק בו רק ירוויח.


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *