הציביון היהודי של מדינת ישראל (חיבור לדוגמה)

 בהתאחדות לכדורגל הוחלט לקיים משחק בליל ראש השנה תשס"ה. הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, פרסם בעיתונות מאמר, ובו ביקש לדחות את המשחק למועד אחר כדי להמנע מחילול החג, אולם בסופו של דבר התקיים המשחק כמתוכנן.

* קרא את הקטע שלפניך, וכתוב מאמר העוסק בשמירה על הצביון היהודי של מדינת ישראל. במאמרך הבע את עמדתך בנושא תוך כדי התייחסות לדברי הרבה, ונמק אותה. בסס דבריך על דוגמאות אחרות התורמות לציביון היהודי של המדינה.

–     –     –

   ראש השנה הוא החג המסמל תחילתה של שנה חדשה ותקווה לשנה טובה יותר משקדמה לה. זהו חג לחשבון נפש, לתפילה ובקשת ברכה. חג זה הפך לערך קדוש ביהדות והוא נחוג מזה אלפי שנים מאז היותנו עם.
יונה מצגר, הרב הראשי לישראל, מציג במאמרו את הערך החשוב הזה: שמירה על הציביון היהודי של מדינת ישראל. על-פי המאמר, משחק כדורגל בערב ראש השנה יפגע ביסודות ובערכים של היהדות. נשאלת השאלה, מה חשוב יותר בפנינו, כחברה יהודית, משחק כדורגל או הציביון היהודי של מדינת ישראל?

   בהחלטה על קיום המשחק בליל ראש השנה, ישנה פגיעה בייחודו של העם היהודי ובתרבות היהודית הלאומית ההיסטורית, המאמינה שהשימוש בלוח השנה העברי , הוא חלק חשוב באופי היהודי. כל בלוח השנה העברי הוא קדוש לזיקה היהודית, ימי החג הם שמאחדים אותנו, מייחדים אותנו כעם נבחר ומקשרים אותנו להיסטוריה של העם היהודי. על-פי המאמר, חילול ראש השנה במשחק כדורגל בינלאומי הוא שינוי מגמתי שלא היה כמותו בהיסטוריה, שכן החלטה לערוך משחק בערב חג יכולה לתת לגיטימציה למשחקים נוספים בעתיד.

   כל אוהד כדורגל מצא עצמו בהתלבטות קשה בליל ראש השנה תשס"ה. ההחלטה בהתאחדות לכדורגל על קיום המשחק דווקא בליל זה, העמידה את האוהדים במצוקה, עליהם לבחור בין משחק הכדורגל לבין הערכים היהודים של הציביון היהודי. הרב הראשי לישראל, מבחינתו קורא לא לפגוע בערכי הקודש של עם ישראל בשום אופן ובכך מגבש את עמדתו בנוגע למחשבות ולהרהורים שעומדים בפני רבים, בין אם להגיע לאירוע הספורט הבינלאומי או לשמור על ערכי הקודש.

  הבעיה הגדולה יותר היא, שההתדרדרות המוסרית היא לא רק בקרב ההתאחדות לכדורגל, זוהי מגמה של שינוי בתחומים רבים במדינה. לדגומה: מכירת חמץ בפסח המתבצעת למרות האיסור על כך, העסקים הרבים הפתוחים בימי שבת כנגד הדת והמוסר היהודיים, מכירת בשרים שאינם כשרים בקרב מגזרים יהודיים, אף על פי שחל איסור מוחלט על כך וכיוצא בזה. הרב הראשי לישראל מבחין במגמת השינוי הזו במאמרו וקורא לכל מי שיכול להשפיע בנושא זה. מה עוד נותר לנו כחברה יהודית תקינה לאחר שנרמסים ערכים ביסודות היהודת ברגל גסה.

   לפי דעתי, הפתרון לחילולם של הערכים הקדושים ביהדות צריכים לבוא מדרג גבוה באמצעות חקיקה ברורה ואכיפה גבוהה. מכירת החמץ בפסח, כמו גם מכירת הבשרים שאינם כשרים חייבים להיפסק, אך שום דבר לא יזוז אם לא תהיה תמיכה ממשלתית בעניין. משחק הכדורגל שנערך בליל ראש השנה תשס"ה הוא מחדל בפני עצמו, לא ברור מדוע הוחלט לערוך את המשחק דווקא בליל זה והאם דחיית המשחק הייתה פוגעת במישהו? תופעת העסקים הפתוחים בשבת היא דילמה גדולה מכיוון שאין עדיין הסכמה ברורה מצד כלל העם על סגירת העסקים בשבת.

   לסיום, נהייה חייבים לשמור על בסיס קיומם של הערכים היהודיים שלנו. ניתן להשפיע ולעצור את תופעות חילול הערכים החשובים ביותר לנו, כעם יהודי שעבר תלאות רבות, ולמנוע מהגורמים השוניםלפגוע בצביונה של מדינת ישראל ובערכים העומדים בפניה: ראש השנה, שמירת כשרות, מנוחת השבת וכדומה. על-פי המאמר של הרב יונה מצגר, נכוחנו לדעת, כי עדיין יש בישראל קונצנזוס בנוגע לזיקה ליהדות, יש דברים שעוד נותרו קדושים לכולנו, דבר המותיר לנו את התקווה להמשך הדרך, ומוכיח את ייחודיותו של עם נבחר, עם סגולה.


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *