שיר השירים פרק ח'

 פס' 1: הטקסט פותח במשאלה של הנערה, שאהובה יהיה כמו אחיה, מבחינת שתוכל להסתובב עימו בפומבי מבלי שיבוזו לה.

 פס' 2: "אנהגך אביאך לבית אמי תלמדני"- 1. אוכל להביאך לבית אמי שתלמדני כיצד להתנהג איתך. 2. אוכל להביאך לבית אמי שתלמדני כיצד לנהוג במעשי האהבה.

היא תיתן לאהובה לשתות מיין הרקח, ו"תשקה אותו מעסיס רימונו": 1. מיץ רימונים. 2. תיתן לו לגעת בגופה.

 פס' 3: היא רואה את עצמה בזרועותיו.

 פס' 4: היא פונה לבנות ירושלים שמשמשות כמקהלה, ומשביעה אותן לא להפריע לה עד שתמצא את האהבה מבחינתה (עד שתחפץ).

 פס' 5- 7

פס' 5: בנות המקהלה מסתכלות למדבר ורואות נער ונערה מגיעים מחובקים. הם מתייחדים תחת עץ התפוח (סמל לפריון), והם עושים זאת במקום בו אימו של הנער עשתה זאת- נכנסה להריון – "שמה חבלתך אמך".

פס' 6: היא מבקשת ממנו להיות כחותם על זרועו או על ליבו, כלומר להיות צמודה אליו ללא הפסקה. היא ממשילה את האהבה לכוחות החזקים בטבע: מוות, שאול, רשפי אש. האהבה יכולה להרוג. הביטוי "רשפי אש" יכול להתייחס לאהבה או לקנאה.

פס' 7: גם מים מוזכרים, ככוח טבע שאינו יכול לאהבה. לבסוף נאמר כי אדם לא יכול לקנות בכסף אהבה, ואם יעשה כן, יבוזו לו.

 פס' 8- 10

פס' 8: אחיה של הנערה אומרים לה שלא הגיעה עדיין לבגרות מינית. הם מוכיחים זאת ע"י שדיה שלא התפתחו.

פס' 9: האחים תוהים מה יעשו ביום שיצטרכו להשיא אותה: 1. "חומה"- אם היא תמימה עדיין, נבנה עליה ארמון כסף, כלומר נברך אותה ונמלא אותה בכסף. 2. "דלת"- אם לא תמימה, נבנה עליה לוח ארז, כלומר נשמור עליה.

פס' 10: הנערה עונה בתשובה: אני כמו חומה בצורה ושדיי כמגדלות (מהמילה "דיגלו" שפירושה באכדית "לראות"). "אז הייתי בעיניו…"- הנערה אומרת שכשהיא בגרה, מערכת היחסים בינה לבין אחיה השתנתה.

 פס' 11- 12

פס' 11: האהוב משווה את עצמו לשלמה ואומר שמצבו יותר טוב ממצבו של שלמה. לשלמה יש 1000 כרמים והוא צריך לתת חמישית מהם לנוטרים. ההשוואה היא בין כרם לגוף האישה, כלומר הכרמים הם הרמון אנשים של שלמה. האהוב הדובר לא צריך להתחלק עם אף אחד באהובתו, בעוד שהשומרים על ההרמון של דוד שוכבים עם נשות ההרמון. "בבעל המון"- 1. מיקום גיאוגרפי. 2. בעל המון נשים.

 פס' 13- 14:

הדוד קורא לרעייתו היושבת בגנים שתשמיע את קולה כדי שחבריו ידעו עליה. הדימוי של האהוב והאהובה לעופר, איילה וצבי הוא דימוי רווח, בגלל יופייה של החיה הזו, שגם ניזונה משושנים- צמחים מבושמים, וכן היא מזדווגת רק בעונת האביב- סמלים ליופי ואהבה. האהובה אומרת שתגיע עיתם לאהבה כמו שמגיעה את האיילים והצבאים.


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *